Matrix Equations and Tensor Techniques IX (METTIX)

from Thursday, 9 September 2021 (08:30) to Friday, 10 September 2021 (19:00)
Perugia

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
9 Sep 2021
10 Sep 2021
AM
08:30
Other (until 08:50) ()
08:50
Other (until 09:00) ()
09:00 From analysis to learning: Tensor-based assessment of latent similarity - Dr Lieven De Lathauwer (KU Leuven)   ()
09:45
Paper blitz (until 10:45) ()
09:45 Mixed precision recursive block diagonalization for bivariate functions of matrices - Leonardo Robol (University of Pisa)   ()
09:55 Stein-based preconditioners for weak-constraint 4D-Var - Davide Palitta (Alma Mater Studiorum, Università di Bologna)   ()
10:05 Inexactness in low-rank methods for large matrix equations - Patrick Kürschner (Leipzig University of Applied Sciences (HTWK Leipzig))   ()
10:15 Non-intrusive model order reduction for cross-diffusion systems - Prof. Murat Uzunca (Sinop University)   ()
10:25 A distance formula for tuples of doubly commuting matrices - Sushil Singla (Shiv Nadar University)   ()
10:45 --- Coffee break ---
11:10
Talks (until 12:50) ()
11:10 On the consistency of $X^\top AX=B$ when $B$ is either symmetric or skew - Fernando De Terán (Universidad Carlos III de Madrid)   ()
11:30 Recent Progresses on Highly Entrywise Accurate Methods For Matrix Equations - Ren-Cang Li (University of Texas at Arlington)   ()
11:50 Elementwise accurate doubling algorithm for shifted M-matrix algebraic Riccati equations - Elena Addis (università di Perugia)   ()
12:10 Palindromic linearization and numerical solution of nonsymmetric algebraic T-Riccati equations - Beatrice Meini   ()
12:30 A matrix-oriented POD-DEIM algorithm applied to semilinear differential matrix equations - Gerhard Kirsten (University of Bologna)   ()
09:00 Solving power series matrix equations encountered in stochastic processes by means of fixed point iterations - Dario Andrea Bini (Department of Mathematics, University of Pisa)   ()
09:45
Talks (until 10:45) ()
09:45 Solution of the matrix equation for geodesics associated with the Riemannian metric on the space of positive-definite matrices based on the power potential - Maher Moakher (University of Tunis El Manar)   ()
10:05 Optimal Constant for Generalized Diagonal Update Method - Jeong-Hoon Ju   ()
10:25 On Newton Method for the Minimal Positive Solution of a System of Multi-Variable Nonlinear Matrix Equations - Taehyeong Kim   ()
10:45 --- Coffee break ---
11:10
Talks (until 12:50) ()
11:10 Computing the condition number of tensor decompositions through Tucker compression - Nick Dewaele (KU Leuven)   ()
11:30 A recursive eigenspace computation for the Canonical Polyadic decomposition - Eric Evert (KU Leuven)   ()
11:50 Multiway data regression using a spline-type tensor decomposition - Raphaël Widdershoven (Stadius - KU Leuven)   ()
12:10 Randomized Algorithms for Rounding the Tensor Train Format - Hussam Al Daas (STFC, Rutherford Appleton Laboratory)   ()
12:30 On the number of elements needed for low-rank tensor train completion - Stanislav Budzinskiy   ()
PM
12:50 --- Lunch break ---
14:40
Talks (until 16:20) ()
14:40 Operator-dependent prolongation and restriction for parameter-dependent multigrid methods using low-rank tensor formats - Mr Tim A. Werthmann (RWTH Aachen University)   ()
15:00 Low-rank tensor uniformization for tumor progression modeling - Maren Klever (RWTH Aachen University)   ()
15:20 A predictor-corrector method in quantized tensor train format for the equilibrium of the chemical master equation - Ms Trang Dinh   ()
15:40 A Successive Divide and Conquer Algorithm for the Unilateral Quadratic Matrix Equation - Martin Köhler (MPI Magdeburg)   ()
16:00 Solving the Discrete Euler-Arnold Equations for the Generalized Rigid Body Motion - Joao Cardoso (Instituto Politécnico de Coimbra - ISEC)   ()
16:20 --- Coffee break ---
16:50
Paper blitz (until 17:50) ()
16:50 Improved variants of the Hutch++ algorithm for trace estimation - David Persson (EPFL)   ()
17:00 Solving large-scale Riccati equations with indefinite quadratic terms - Jan Heiland (Max Planck Institute for Dynamics of Complex Technical Systems)   ()
17:10 Model order reduction and utilization of the reduced basis for aggregation kinetic equations - Sergey Matveev (Marchuk INM RAS and Lomonosov MSU)   ()
17:20 The Extended Aluthge Transform - Raul Curto (University of Iowa)   ()
17:30 Matrix Completion with Sparse Measurement Errors - Sergey Petrov (INM RAS)   ()
19:30
Social dinner (until 21:30) ()
12:50 --- Lunch break ---
14:40
Talks (until 16:00) ()
14:40 Solving PDEs on hypercubes using Chebyshev interpolation - Christoph Strössner (EPFL)   ()
15:00 A Tensor-Train Dictionary Learning algorithm based on spectral proximal alternating linearized minimization - Domitilla Brandoni (Università di Bologna)   ()
15:20 Divide and conquer methods for functions of matrices with banded or hierarchical low-rank structure - Alice Cortinovis (EPFL)   ()
15:40 Hierarchical adaptive low-rank format with applications to discretized PDEs - Stefano Massei (Eindhoven University of Technology)   ()
16:00 --- Coffee break ---
16:30
Talks (until 17:50) ()
16:30 Matrix-oriented FEM formulation for stationary and time-dependent PDEs on x-normal domains - Massimo Frittelli (Università del Salento)   ()
16:50 A mu-mode integrator for solving evolution equations in Kronecker form - Fabio Cassini (University of Trento)   ()
17:10 Decoupling Dominant Z-eigenvectors of Tensor Kronecker Products - Charles Colley (Purdue University)   ()
17:30 On the low-rank approximations in the Chebyshev norm - Stanislav Morozov (Marchuk Institute of Numerical Mathematics of the Russian Academy of Sciences)   ()
17:50
Other (until 18:00) ()